Globalna gospodarka wymaga poszukiwania coraz to nowszych sposobów prowadzenia biznesu. Ciągłe podróżowanie do różnych lokalizacji, aby spotkać się z potencjalnymi klientami, kolegami z zarządu i współpracownikami, jest po prostu niewykonalne. Jest to nieefektywne, zbyt kosztowne i obniża wydajność. Obecnie większość firm działa globalnie, mają rozproszoną siłę roboczą, klientów na całym świecie i całodobową obsługę klienta. Kiedy dzień pracy kończy się w jednej części świata, to dopiero zaczyna się na innym kontynencie. Coraz częściej pracownicy zamiast siedzieć w boksach w centralach firm, decydują się na pracę zdalną, w domu, w mobilnych miejscach pracy i w wirtualnych pokojach. Budżety na podróże wciąż się kurczą, podczas gdy potrzeba współpracy z globalnymi zespołami wciąż rośnie.
Obecne globalne realia mogą stanowić wyzwanie, ale niosą ze sobą również ogromne możliwości. Wizjonerski lider IT i biznesowy może wykorzystać najnowsze trendy i technologie do zwiększenia produktywności, zmaksymalizowania wydajności, skrócenia czasu cyklu, rozszerzenia zasięgu działalności i poprawy komunikacji.
Konferencje internetowe dają firmom możliwość kontaktu z ludźmi, wymiany informacji, współpracy i utrzymywania łączności z globalnymi, wirtualnymi zespołami – zawsze i wszędzie. Wprowadzenie konferencji internetowych na zawsze zmieniło sposób prowadzenia działalności przez przedsiębiorstwa. Zamiast kosztownych i czasochłonnych podróży można teraz dotrzeć do współpracowników, klientów i partnerów natychmiast za pośrednictwem sieci. Organizacje mogą gromadzić ludzi z całej siedziby lub z całego świata, aby uczestniczyć w sesjach szkoleniowych, prezentować przeglądy produktów lub prowadzić burzę mózgów na temat nowych pomysłów. Mogą one zapewnić swoim klientom całodobowe wsparcie ze strony wysoko wykwalifikowanych ekspertów, którzy są dostępni za pomocą jednego kliknięcia. A co najważniejsze, firmy mogą zapewnić ciągłość działania nawet wtedy, gdy pogoda, ruch uliczny, klęski żywiołowe lub katastrofy spowodowane przez człowieka uniemożliwiają im lub pracownikom bezpieczne dotarcie do pracy.
Contact centers rozszerzają funkcjonalność połączeń telefonicznych o kolejne sposoby, przy pomocy których klient może skontaktować się z firmą – lub firma może skontaktować się z klientem – takie jak czat online, media społecznościowe i wiadomości tekstowe. Korzystając z oprogramowania contact center, organizacje mogą jeszcze bardziej spersonalizować interakcje, aby wyjść poza zwykłe połączenia przychodzące i wychodzące i pomóc w prawdziwym przekształceniu doświadczeń klientów.
Głównym celem contact center jest poprawa doznań klientów. W realizacji tej inicjatywy pomagają innowacje cyfrowe i przemiany w zachowaniu klientów. Technologia poszerzyła się o nowe sposoby kontaktu, a klienci chętnie prowadzą interesy z firmami, które zapewniają wysoki poziom zaangażowania klientów.
W branży, która jeszcze 10 lat temu opierała się wyłącznie na telefonach stacjonarnych i poczcie elektronicznej, współczesne rozwiązania contact center umożliwiają przyjęcie omnichannelowego podejścia. Wielofunkcyjna natura omnichannel contact center obejmuje takie sposoby komunikacji, jak SMS-y, media społecznościowe, czat online i niezawodne rozmowy telefoniczne.
Istnieje wiele korzyści płynących z technologii contact center. Ma ona pozytywny wpływ na doświadczenia klientów i ich lojalność. Klienci chcą wchodzić w interakcje z firmami kiedy, gdzie i jak chcą, a nie być ograniczani przez godziny pracy organizacji.
W miarę jak sposób interakcji klientów i firm wciąż się zmienia, branża contact center także ulega adaptacji. Trendy behawioralne i technologie, które kształtują przyszłość contact center, to między innymi:
- Obsługa w czasie rzeczywistym, na żądanie
- Samoobsługowe centrum kontaktowe
- Spersonalizowana obsługa i odpowiedzi
- Chatboty
- Media społecznościowe
- Telefonia komórkowa i SMS-y
- Wideokonferencje
- Analityka
Pracownicy, klienci i dostawcy mają duże oczekiwania, gdy mowa o doświadczeniach w zakresie połączeń i współpracy. Coraz więcej przedsiębiorstw pracuje i dzieli się informacjami na skalę globalną, a liczba pracowników zdalnych wciąż rośnie. Pracownicy i klienci oczekują elastyczności w zakresie komunikacji w dowolnym miejscu i czasie. Jednocześnie warunkiem sukcesu biznesowego jest zapewnienie wysokiej jakości współpracy.
Rozwiązania ułatwiające współpracę łączą ludzi w dowolnym miejscu i na dowolnym urządzeniu za pośrednictwem pojedynczej architektury zapewniającej przejrzyste przesyłanie głosu, obrazu i danych. Niezależnie od tego, czy chodzi o dzwonienie, tworzenie, przeglądanie, przesyłanie wiadomości, udostępnianie, prowadzenie konferencji czy korzystanie z funkcji głosowych, przedsiębiorstwa muszą mieć możliwość wykonywania tych czynności z różnych urządzeń. Od telefonów stacjonarnych lub laptopów po monitory w pokojach lub urządzenia mobilne – wszystkie te czynności powinny przebiegać bezproblemowo.
Nie ulega wątpliwości, że rozwiązania do obsługi połączeń i współpracy muszą ewoluować, aby sprostać potrzebom współczesnych przedsiębiorstw. Rozwiązania kolokacyjne w chmurze oferują najbardziej elastyczne i wszechstronne możliwości zaspokajania potrzeb w zakresie połączeń i współpracy.